Na opakované návštěvy hostů restaurace a na to, jak budou vnímat jídlo má vliv jedna maličkost. Většina lidí by tomu ani nevěřila. Ale můžete si to sami vyzkoušet, porovnat a následně vyhodnotit a případně změnit něco, co restauraci pomůže prodávat více jídel a zvýšit zároveň spokojenost a návratnost hostů.
Jedná se o talíře. Mnohé restaurace se snaží být stylové a moderní a tak nakupují talíře, které by designově vyhovovaly aktuálnímu trendu. Pokud někdo nakupuje inventář jen podle toho, co je v módě, může se mu to dosti prodražit. Trendy se mění poměrně rychle a tak nákup stále nového inventáře může být dosti nákladnou položkou. Co však nikdy nevyjde z módy je jednoduchý bílý kulatý talíř. V tomto musíme souhlasit se Zdeňkem Pohlreichem, který řekl: „Ještě nikdo nikdy nevymyslel nic lepšího než je bílý kulatý talíř.“. Má pravdu. Nejen, že se kulaté talíře servírkám a číšníkům lépe nosí, což se, pokud to neumí, mohou naučit i během našeho živého školení. Ale především se z nich hostům lépe jí.
Čtver-hrané či více-hrané talíře nejsou přirozené. V přírodě také nejsou květy a plody hranaté, ale jsou většinou kulaté či zaoblené. Stejně tak sudý počet v restaurační kuchyni nikdy nefunguje. Na talíři by měl být vždy lichý počet, pokud se jedná o ozdobné podání pokrmu. Například pokud jsou brambory jako příloha rozmístěny po talíři, má jich být pět nebo jiný lichý počet. A jsme opět u talířů. Jak byste třeba oněch pět brambor rozmístili na čtver-hraný talíř? Asi dosti špatně. Na kulatý talíř je snadné je rozmístit. A proč lichý počet? Protože i v přírodě je vše v lichém počtu. Okvětní lístky zpravidla mají lichý počet, složené listy stromů mají také většinou lichý počet. Proto lichý počet je pro potravu přirozený. Sudý by nepůsobil dobře.
Důležité je ale nejen to, zda jsou talíře kulaté, ale také jejich barva. Například černé talíře nejsou vhodné proto, že je to negativní barva. A jídlo mají hosté restaurace vnímat přece pozitivně. A jinak barevné talíře? Mohou negovat barvu pokrmu. Nikdy nebude barva talíře taková, aby každé jídlo na něm vyniklo ve své plné kráse. Pouze na bílém talíři. A pokud už nějakou barvu má talíř mít, může mít třeba zlatý okraj. To působí noblesně. Ale jiné barvy samotných talířů vhodné nejsou. Nejhorší pak jsou zelené talíře. Zkuste si dát třeba svíčkovou na zelený talíř. Co se týče pokrmů, působí zelený talíř pocit zkaženého jídla. Jako je zkažené zelené maso nebo plíseň na potravinách.
V restauraci proto investujte chytře do inventáře. Berte ohled na servírky a číšníky a hostům se snažte jídlo zpříjemnit tak, aby měli chuť na další porci i příště.