Jak zvýšit tržby restaurace?

I když je pro zvýšení prodeje v restauraci nejdůležitější, aby se servírkyčíšníci naučili více prodávat ku spokojenosti hostů, je jeden způsob, jak lze zvýšit tržby restaurace snadno a rychle. Byť je pro úspěšnost tohoto způsobu také lepší, aby tomu obsluhující personál pomohl, je toto možné dosavadní řešení, než se to zaměstnanci v servisu naučí.

Jedná se o to, aby restaurace využila toho, co si hosté již objednali. Jednodušší je zvolit tuto variantu v hotelových restauracích, kde se dá využít i prostoru na recepci k dalšímu prodeji. Ale ani v jiných podnicích není k zahození se tomuto věnovat. Restaurace může totiž velice snadno využít toho, že hosté jsou s něčím spokojeni a prodat jim stejnou věc s sebou. Tím nyní není myšleno to, že by si hosté nechali zabalit zbytek jídla nebo si objednali jídlo s sebou.

Restaurace může využít prakticky cokoliv, co může pomoci zvýšit její tržby. Například pokud jako couvert servíruje vlastní domácí chléb, nebo delikátní olivový olej, apod., může jej hostům poskytnout ke koupi domů. Ovšem ne jen ten kousek, ale celý chléb nebo celou lahev olivového oleje, apod. Stejně tak by si měli hosté moci v restauraci koupit domů lahev vína, selekci místních piv, apod. Toto jsou věci, které se prodávají snadno extra nad rámec konzumace hostů v restauraci. Pro hosta je snadný přenos a ocení, že si může pochutnat na skvělém domácím chlebu, olivovém oleji, výtečném víně, apod. i doma.

Není však třeba se obávat poklesu návštěvnosti ze strany takových hostů, kteří si odnesou domů něco navíc. Pokud je obsluha kvalitní, budou hosté chodit do restaurace stejně tak často, protože takového zážitku v domácím prostředí nedosáhnou. Proto je třeba, aby servírkyčíšníci byli proškoleni, jak se k hostům chovat, aby byli spokojeni a vraceli se do restaurace rádi.

Následně je třeba dbát na formu prodeje. Nejefektivnější je samozřejmě prodej přímo ze strany servírekčíšníků. Pokud toto zatím neumějí, je třeba je v tomto ohledu školit. Ne jen do té doby je vhodné zařadit tuto informaci do jídelního a nápojového lístku. V případě hotelových restaurací pak využít vitrín v blízkosti recepce, případně přímo pult recepce, kde budou vystaveny zástupci zboží, které si host může samostatně přikoupit. Co se týče například chleba, je vhodnější fotografie nebo v ošatce starší chléb na výstavu. Potřebné je ke všemu přiřadit cenovky a mít také na recepci a především pak na pokojích hotelu ceník těchto volně prodejných doplňků. Stejně mohou postupovat i jiná ubytovací zařízení.

Někdy se vyplatí nechat si některé druhy zboží opatřit třeba i potiskem, samolepkou nebo jiným způsobem brandingu. Tím host získá mimo jiné i památku na daný podnik nebo jej může použít jako dárek pro někoho jiného. A nejdůležitější je, že v tu chvíli se z daného zboží stane účinný reklamní předmět, který si ale host sám zaplatí a ještě za to bude vděčný. A restaurace si navíc takové reklamní předměty, splňující zákonné předpoklady, může zahnout do nákladů.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře a k zasílání e-mailů, které by Vás v této souvislosti mohly zajímat. Zásady zpracování osobních údajů