Jak postupovat, když host restaurace není spokojen?

Jak postupovat, když host restaurace není spokojen
Jak by měli servírky a číšníci komunikovat s hostem restaurace, který není zcela spokojen?

V restauraci panují mezi servírkami a číšníky různé nešvary. Na jeden z nich se nyní podíváme. Jde o způsob komunikace s hostem a chování se k hostovi, které ho odradí od další návštěvy restaurace. A to není žádoucí. Proto by se měli servírkyčíšníci naučit k hostům chovat v tomto ohledu správně. Jejich chování totiž může být to rozhodující, co ovlivní hosty, aby se vrátili, i když nebyli zcela spokojeni.

Téměř v každé restauraci se totiž najde nějaký slabý článek. Jde však o to, v čem spočívá jeho slabá stránka. Uvedeme tedy příklad nežádoucího špatného návyku servírekčíšníků v restauracích, se kterým se hosté stále ještě nezřídka setkávají. Když se obsluhující personál naučí s hosty jednat správně, eliminují se tím negativní reference na restauraci a hosté se budou rádi vracet a následně jejich útrata bude moci růst.

Tím příkladem je situace, kdy obsluhující personál není k hostům restaurace zdvořilý. Servírky a číšníci by měli pamatovat na to, že platí zásada „host má vždy pravdu“. A to, i když host pravdu nemá, je třeba mu za pravdu určitým způsobem dát. Někdy se stane, že si host neprávem stěžuje, že pokrm je zkažený, apod. Jak takové situace řešit se servírky a číšníci naučí během školení Jak zvýšit kvalitu obsluhy a tržby v restauraci. Často se ale stává, že se servírka nebo číšník správně zeptá hosta, zda bylo vše v pořádku. Když však má host nějaké výhrady nebo námitky, měl by obsluhující personál poděkovat za informaci, za podnět ke zlepšení. To hosta přiměje k další návštěvě, protože vidí snahu něco dělat s tím, že nebyl zcela spokojen. A přitom si mohl jen nevhodně vybrat z jídelního lístku. Ale neuzavře se tím zájem hosta o další návštěvu. Pokud však servírka nebo číšník, reaguje třeba slovy: „to víte, Vaše polévka nebyla dost kyselá a jindy bramborák by nebyl dost bramborový…“, tak tím hosta v podstatě uráží. Je jisté, že není možné se zavděčit každému, ale je třeba pamatovat na to, že host má vždy pravdu a je vhodné mu říci, že si jeho názoru restaurace váží a že děkuje za upozornění, případně že návrh hosta bude konzultován s kuchyní.

Je tedy více než vhodné, aby se servírkyčíšníci naučili s hosty správně komunikovat tak, aby i při nižší spokojenosti hostů s vybranými pokrmy byl jejich dojem z návštěvy restaurace pozitivní. Jen tak se budou hosté do restaurace vracet rádi. A zároveň by se měl obsluhující personál naučit, jak nespokojenosti hostů předcházet, což se naučí díky školení pro servírky a číšníky.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře a k zasílání e-mailů, které by Vás v této souvislosti mohly zajímat. Zásady zpracování osobních údajů