Co je v restauraci horší než špatná kuchyně?

Mnohé restaurace vaří naprosto skvěle. A přesto jsou ve ztrátě. Jak je to možné? Co je horší než špatná kuchyně? Jak vést restauraci, aby přežila? V tomto článku se zaměříme na to, co je klíčové.

Jde o to, že restaurace může mít skvělou kuchyni a přesto sotva přežívá. Častou chybou je špatná kalkulace nákladů a tudíž příliš nízké ceny za pokrmy. Ale pokud i toto je v pořádku, tak důvodem krachu mohou být servírky a číšníci. Ano, právě zaměstnanci v obsluze jsou ti hlavní, kdo restauraci skutečně vydělává, nebo by měl vydělávat peníze. A pokud tomu tak není, tak je to horší, než kdyby měla restaurace špatnou kuchyni. Protože i kdyby hosté očekávali od pokrmů více a nebyli z kuchařova umění tak nadšeni, může restaurace přežít.

Jak? Jednak tím způsobem, že restaurace bude mít skvělé servírky a číšníky a hosté se budou rádi vracet už jen kvůli příjemné a kvalitní obsluze, byť by nebyla jídla excelentní. To hraje svoji podstatnou roli. Návratnost hostů do restaurace totiž z větší míry ovlivňuje právě obsluhující personál a to, jak umí obsluhovat hosty. Aby byli hosté spokojení, nestačí, aby jim obsluhující jen přinesli správně to, co si objednali. Správná obsluha hostů v restauraci toho zahrnuje mnohem více. Aby servírky a číšníci dělali svoji práci profesionálně a byli k hostům příjemní, je třeba je to naučit a zároveň správně je motivovat. To je ale už součástí práce vedení restaurace, které rozhoduje o tom, jak vést restauraci.

Druhou možností je, že restaurace přestane vařit. Ale přežije! To však pouze pokud má personál v obsluze, který bude vědět, jak zvýšit prodej v restauraci. Musí být schopni prodat nápoje a balené pochutiny (např. brambůrky, slané oříšky, apod.) v takové míře, aby hospoda přežila. To samé platí ale i pro restauraci s dobrou kuchyní. Pokud servírky a číšníci dokáží prodat ono skvělé jídlo, pak nebude nikdy daná restaurace ve ztrátě. Jedině by měla špatně vypracované kalkulace cen.

A tak jednoduchým shrnutím je, že horší než špatná kuchyně jsou špatné servírky a číšníci. Pokud však obsluhující personál ví, v čem všem spočívá správná obsluha hostů v restauraci a zároveň jsou znalí toho, jak zvýšit prodej, bude restaurace prosperovat. Někdy je proto třeba, jim jejich povinnosti připomenout. Popostrčit je, aby dělali svoji práci lépe a hostům poskytovali skutečně kvalitní servis, případně je to naučit a zároveň je umět motivovat. To je úlohou vedení. Přesto tento zdánlivě nesnadný úkol lze snadno zvládnout.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře a k zasílání e-mailů, které by Vás v této souvislosti mohly zajímat. Zásady zpracování osobních údajů